top of page

Proje Çıktıları

ETKİNLİK PLANI

1.BÖLÜM

Ders                                          : İngilizce

Sınıf Seviyesi                             : İlkokul - 2

Öğrenme Alanı                           : Konuşma

Alt Öğrenme Alanı                      : Renkleri Söyleme

Kazanım(lar)                              : En az beş rengi İngilizce olarak doğru söyler

Süre                                          : 10 Gün

Kullanılan Eğitim Teknolojileri,     : Lumi, Bilgisayar, Etkileşimli Tahta, Meyve ve Sebzeler, Poster

Araç-Gereçler

2.BÖLÜM

GİRİŞ 

Öğretmen renkli kıyafetlerle derse girer, bugün nasıl göründüğünü, en çok hangi rengin kendisine yakıştığını sorar. Ardından güneş ne renk, denizler ne renk, domates, portakal, biber vb ne renk gibi bildikleri ve sınıftaki eşyaların renkleri sorularak öğrencinin renkler ile ilgili konuşması sağlanır. Öğrenci cevapları alındıktan sonra öğrencinin, kardeşinin, arkadaşının anne ve babasının en sevdikleri renkler sorulur.

KEŞFETME

Lumi aracında hazırlanan etkinlik öğrencilere etkileşimli tahtada açılır.

Etkinlikte, her + sembolüne tıklandığında o kısımdaki rengin İngilizce karşılığı ekrana çıkmaktadır. Öğretmen + sembolünü tıklamadan önce öğrencilere o bölgedeki rengin Türkçe ismini sorar. Öğrencilerin, renk isimlerinin Türkçe karşılıklarını bildiklerinden emin olunduktan sonra + sembollerine dokunmaları için öğrenciler sırayla etkinleişmli tahta/bilgisayar başına davet edilir. Seçilen + sembolüne tıklandığında o bölgedeki rengin İngilizce karşılığı ekrana gelir. Öğrenciler rengin İngilizce karşılığının telaffuzu için öğretmenlerinden destek alırlar ve öğretmenlerinin telaffuzundan sonra tekrar çalışması yaparlar (etkinlik için tıklayınız).

AÇIKLAMA

Öğrencilerden sırasıyla + sembollerine tıklamadan akıllarında kalan renkleri İngilizce olarak saymaları istenir. En az iki rengin İngilizce karşılığını verebilmeleri beklenir. Tüm öğrencilerin renkleri sayması bitince öğretmenle birlikte tekrar + sembollerine dokunarak tüm renkler İngilizce olarak tekrar edilir.

DERİNLEŞTİRME

PBu aşamada öğretmen öğrenciye İngilizce renk isimleri söyler ve öğrencinin çevresinden o renkte bir nesneyi getirmesi istenir. Hata yaptığında komut tekrarlanır, gerekirse öğretmen eşlik eder. Daha sonra öğretmen öğrenciye farklı renklerde nesneler gösterir, bu sefer öğrencinin İngilizce olarak rengin adını söylemesi istenir. Ardından Lumi üzerinden hazırlanan etkinlik ile öğrencinin duyduğu renge göre resimdeki boş alanları boyaması istenir. Daha sonra üzerinde renk adı yazan kutulara doğru renkteki nesneleri koyması koyarken de rengin adını tekrar etmesi istenir.

DEĞERLENDİRME

Bu aşamada öğretmen öğrenciye İngilizce renk isimleri söyler ve öğrencinin çevresinden o renkte bir nesneyi getirmesi istenir. Hata yaptığında komut tekrarlanır, gerekirse öğretmen eşlik eder. Daha sonra öğretmen öğrenciye farklı renklerde nesneler gösterir, bu sefer öğrencinin İngilizce olarak rengin adını söylemesi istenir. Ardından Lumi aracında hazırlanan etkinlik ile öğrencinin duyduğu renge göre resimdeki boş alanları boyaması istenir. Daha sonra üzerinde renk adı yazan kutulara doğru renkteki nesneleri koyması koyarken de rengin adını tekrar etmesi istenir.

renkler lumi.jpg
bottom of page