top of page

Projemizin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

ttf1.jpg

Sabancı Vakfı’nın, sivil toplumun güçlenmesine ve toplumsal gelişmeye katkıda bulunma hedefiyle 14 yıldır kesintisiz yürüttüğü Hibe Programları kapsamında bu yıl hibe desteği almaya hak kazanan sivil toplum kuruluşlarından biri Yenilikçi Girişim Derneği’nin Mersin ili Erdemli ilçesinde gerçekleştireceği “Destek Ol” projesi oldu. Erdemli İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü, Erdemli Rehberlik ve Araştırma Merkezi, İnovatif ve Girişimci Toplum Derneği ortaklığıyla yürütülen “Destek Ol” projesinin tanıtım toplantısı Erdemli İlçe Millî Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük başkanlığında, okullarında Destek Eğitim Odası bulunan okul müdürleri ve proje ekibinin katılımlarıyla Erdemli Öğretmenevi’nde gerçekleştirildi.

ttf2.jpg

Özel eğitime önem verilmesi ve özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin eğitimine yönelik iyileştirmeler yapılması gerektiğinin altını çizen Erdemli İlçe Millî Eğitim Müdürü Yusuf Açıkyörük “Özel eğitim, Bakanımız Sayın Ziya Selçuk’un önemsediği ve 2023 Eğitim Vizyonu’nda yer bulan bir alan. 2023 Eğitim Vizyonu Özel Eğitim başlığı altında “Özel Eğitime İhtiyacı Olan Öğrencilere Yönelik Hizmetlerin Kalitesi Artırılacak” şeklinde bir hedef ve bu hedefin altında yapılması gerekenler yer almaktadır. Destek Ol Projesi de 2023 Eğitim Vizyonu’na hizmet eden ve bakanlığımız politikalarını rehber alan, ilçemizin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen bir projedir. Bu anlamda özel eğitim alanındaki projeleri önemseyen ve Destek Ol projesine destek veren Sabancı Vakfı’na, Yenilikçi Girişim Derneği, Erdemli İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü, Erdemli Rehberlik ve Araştırma Merkezi, İnovatif ve Girişimci Toplum Derneği’nden proje ekibinde yer alan öğretmen arkadaşlarıma teşekkür ederim.” dedi.

Proje ile Mersin’in Erdemli ilçesindeki okullarda bulunan destek eğitim odalarındaki eğitimin niteliğinin, öğretmenlerin güçlenmesi ve ailelerin desteklenmesiyle artırılması, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin daha kaliteli eğitim almaları, okul terkinin önüne geçilmesi, öğrencilerin okula devam oranlarının iyileşmesi ve akranlarıyla uyum içinde eğitim faaliyetlerini sürdürmelerine katkı sunulması hedefleniyor. 

ttf4.jpeg

Bu hedef doğrultusunda proje ortakları ve paydaşlarla bir araya gelinen toplantıda sunum yapan Proje Koordinatörü Esat Avcı bir eğitimci olarak projeden duyduğu heyecanı belirterek “Özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerimizin eğitimde fırsat eşitliğini yakalamaları için atılan her adım oldukça kıymetli. Projemiz de bu amaca hizmet eden, bakanlığımız politikalarını destekleyen bir yapıda kurgulandı. Umuyorum proje sayesinde, sürdürülebilir, güzel bir çalışmaya imza atacağız. Bu bağlamda özel eğitim ihtiyacı olan bireylere yönelik çalışmalara her zaman destek olan Sabancı Vakfı’na, projemize inanan ve her zaman desteğini hissettiğimiz Erdemli İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Yusuf Açıkyörük’e öncelikle teşekkür ederim. Yanısıra Erdemli İlçe MillÎ Eğitim Müdürlüğü, Erdemli Rehberlik ve Araştırma Merkezi, İnovatif ve Girişimci Toplum Derneği ve derneğimizden proje ekibinde yer alan arkadaşlarıma da ayrıca teşekkür ederim” dedi.

ttf3.jpg

"Eğitimde kaybedecek hiç bir fert yoktur" ilkesiyle  yürütülen ve on iki ay sürecek proje kapsamında Millî Eğitim Bakanlığı’nın standartları doğrultusunda örnek bir Destek Eğitim Odası oluşturulması, destek eğitim odalarında eğitim veren 225 öğretmenin Bireyselleştirilmiş Eğitim Programı (BEP) ve teknoloji destekli etkinlikler planlayabilmesi için yetkinliklerinin geliştirilmesi ve öğretmenler tarafından geliştirilen BEP ve teknoloji destekli etkinliklerin yer aldığı örnek bir kitap oluşturulması amaçlanıyor.

bottom of page